Čtvrtek, 14 listopadu, 2024

Ze zámku Nová Horka se stane centrum tradic a zážitků

Moravskoslezský kraj pokračuje v proměně zámku Nová Horka na Novojičínsku. Zámek dlouhá léta sloužil jako sociální zařízení pro handicapované ženy, hejtmanství mu postupně vrací noblesu a nachází pro něj novou náplň. Stane se z něj Centrum tradic a zážitků. Zámek spadající pod Muzeum Novojičínska má navíc zbrusu nové návštěvnické centrum a parkoviště.

„S obnovou tohoto původně barokního zámku začal Moravskoslezský kraj bezprostředně poté, co jej opustily poslední uživatelky sociálních služeb. V září 2020 byl zámek po rozsáhlé rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Tedy, jen jeho přízemí, zbylé prostory jsme začali rekonstruovat v minulém měsíci. Proměnou projdou 2. a 3. patro zámku a také jeho park. Malá Vídeň u Studénky, jak se někdy zámku Nová Horka říká, se stává jedním z nejatraktivnějších turistických lákadel v našem kraji,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica a připomněl, že první etapa oprav zámku ukončená v roce 2020 zahrnovala rekonstrukci prvního podlaží a zámecké kaple, obnovu fasády zámku a částečné úpravy zámeckého parku.

Nové návštěvnické centrum dokončeno

Kromě oprav samotného zámku hejtmanství buduje i potřebnou infrastrukturu. Letos kraj dobudoval návštěvnické centrum a přilehlé parkoviště, součástí projektu bylo i odborné zrestaurování památkově chráněné ohradní barokní zdi. „Nové návštěvnické centrum vzniklo přebudováním bývalé prádelny a dílen sloužících potřebám sociálního zařízení, objekt se navíc dočkal přístavby. Vzniklo nové dvoupodlažní zázemí pro návštěvníky, ve kterém bude pokladna, prodejna suvenýrů a drobného občerstvení i sociální zázemí. Také zde bude sídlit kancelář správy zámku, šatny pro personál, garáž s dílnou a kotelna. V horním patře je pět ubytovacích jednotek, které budou sloužit pro krátkodobé ubytování návštěv nebo restaurátorů a umělců,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice a majetek Michal Kokošek a doplnil, že v rámci projektu u zámku přibylo parkoviště pro tři desítky aut a tři autobusy, příjezdová komunikace a chodníky k zámku. Celý areál je doplněn veřejným osvětlením a zelení.

„Projekt zahrnoval i zrestaurování zdi mezi pokladnou a zámkem. Součástí této památkově chráněné ohradní barokní zdi jsou plastiky soch a váz, odborné restaurování se týkalo i jich. Zde bych rád upozornil na důležitý fakt, jelikož je zámek Nová Horka na Seznamu nemovitých kulturních památek, probíhaly veškeré práce na historických objektech pod dohledem pracovníků Národního památkového ústavu. Dvě stávající kované vjezdové brány prošly repasí, navíc byla vyrobena třetí. Součástí projektu byla i oprava betonové ohradní zdi podél veřejné komunikace,“ vyjmenoval radní Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Peter Harvánek

Zmíněné práce začaly v červnu minulého roku, společnost GEOSAN GROUP je dokončila letos v říjnu, náklady jsou odhadovány na zhruba 53 milionů korun, které uhradí ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj.

Začala rekonstrukce 2. a 3. patra zámku

„Zhotovitel prací už začal z opravovaných částí zámku odstraňovat vše nepůvodní, takže zařízení i novodobé stavební úpravy včetně povrchů stěn a podlahy. Pod ní se nachází původní parketové podlahy, které budou systematicky rozebrány a postupně restaurovány a doplněny. Restaurovat se budou i další zachovalé dřevěné prvky, například obklady stěn, výplně dveří a okenice, ale také oratoř nad zámeckou kaplí, renovací projde i vstupní dvoukřídlé schodiště,“ řekl náměstek hejtmana kraje Michal Kokošek s tím, že se bude pracovat i na půdě, kde se vymění poškozené trámy a nově vybuduje strop i podlahy. Práce začaly v polovině září 2024 a budou trvat rok, ujala se jich společnost GEOSAN GROUP, cena prací by se měla pohybovat okolo 45 milionů korun. Moravskoslezský kraj bude usilovat o prostředky z externích zdrojů.

Po dokončení stavebních prací se zamýšlí v rekonstruovaných prostorách vybudovat kreativní centrum s odhadovými náklady ve výši 25 milionů korun. Muzeum Novojičínska pak plánuje nabízet prostory pro workshopy, kreativní rukodělné dílny a kulturní akce. „Chtěli bychom se zaměřit na aktivity spojené s představiteli živé kultury, cílem bude propojit dovednosti našich předků s moderními postupy a prezentovat tak lidová řemesla s přesahem do současného designu. Programy budeme nabízet veřejnosti i studentům uměleckých oborů. Ve středu druhého patra bude sál pro kulturní akce, expozice či konference, dále zde budou vybavené prostory pro nejrůznější dílny a workshopy, malířsko-sochařský ateliér, nahrávací a podcastové studio i laboratoř pro tvorbu digitálního obsahu. Třetí zrekonstruované patro bude sloužit jako depozitní zázemí zámku,“ řekl radní kraje Peter Harvánek a upozornil, že zámek Nová Horka bude veřejnosti přístupný po celou dobu prací, a to dle informací na webu Muzea Novojičínska.

Zámek Studénka – Nová Horka

Zdroj: TZ Moravskoslezský kraj

RELATED ARTICLES