Pátek, 1 listopadu, 2024

Růžový říjen končí, prevence rakoviny prsu zůstává klíčová po celý rok

Růžový říjen, měsíc zaměřený na osvětu a podporu prevence rakoviny prsu, se chýlí ke konci. Jeho poselství ale zůstává aktuální po celý rok – pravidelné kontroly a včasná diagnostika mohou zachránit život. AGEL Diagnostické centrum letos provedlo téměř 17 tisíc preventivních mamografických vyšetření. U více než 2 tisíc žen bylo provedeno vyšetření poté, co si samy nahmataly podezřelý nález. U 300 pacientek pak odborníci diagnostikovali rakovinu prsu. 

Účast žen na screeningových programech v ČR se v posledních letech zvyšuje a v případě prevence rakoviny prsu nyní dosahuje až 70 %. Prevence zahrnuje nejen pravidelné kontroly, ale i zdravý životní styl. „Jako minimum platí snaha o zdravý životní styl s vyloučením kouření a alkoholu, s dostatkem pohybu, dodržováním psychohygieny a využíváním screeningových programů,“ uvádí MUDr. Michaela Hrouzková, PhDr., lékařka Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Podobně jako u jiných onkologických diagnóz je včasná diagnostika rakoviny prsu klíčová pro úspěšnost léčby a zvyšuje šance na uzdravení. V České republice se screeningový program zaměřený na detekci časných forem rakoviny prsu týká žen nad 45 let, které mají každé 2 roky nárok na pojišťovnou hrazené mamografické vyšetření. V mezidobí je formou samoplátcovství možné provést vyšetření mamografické či sonografické, přičemž o výběru zobrazovací metody rozhodne lékař akreditovaného mamocentra. Ten se přitom řídí nejen věkem ženy a typem její žlázy v mamografickém obraze, ale zejména její rodinnou anamnézou.  

Dle nejnovějších vědeckých i praktických poznatků se u žen s pozitivní rodinnou anamnézou dává jednoznačně přednost vyšetření mamografickému před ultrazvukem, a to i u žen ve věkové kategorii 45 – 50let. „Důvod je prostý, mamografie je totiž jedinou zobrazovací metodou, která nám pomůže pomocí určitých mikroznaků odhalit rakovinu v prsu v časném stadiu či dokonce v podobě přednádorového stavu. Ultrazvukové vyšetření není a nemůže být u žen nad 45let preventivní metodou, protože na rozdíl od mamografie nemůže už z principu odhalit rakovinu prsu v jejích nejčasnějších stádiích. Ultrazvuk jako preventivní metodu lze do určité míry použít jen u žen mladších 40 let,“ upřesňuje prim. MUDr. Borek Frydrych a MUDr. Hrouzková jako zkušený onkolog dodává: „Vyšetření prsou vhodnou zobrazovací metodou doporučuji rozhodně všem, je to vyšetření v řádu stokorun a přínos je obrovský. Ženy s rodinnou anamnézou rakoviny prsu nebo jinými rizikovými faktory pak mohou být doporučeny k častějšímu vyšetření nebo specifické dispenzarizaci s užitím dalších zobrazovacích metod jako je třeba magnetická rezonance.“ 

Léčba rakoviny prsu nabízí v současné době mnoho možností a tyto se neustále rozšiřují. Vedle radioterapie, operačních zákroků v rámci chirurgie, dále pak systémové onkologické léčby typu chemoterapie, jsou nyní k dispozici i cílené léky v rámci biologické léčby a nově také imunoterapie. Důležitost multidisciplinárního přístupu k léčbě rakoviny prsu je nezpochybnitelná. Spolupráce mezi onkologem, patologem, chirurgem a lékaři z akreditovaných mamocenter (mamodiagnostiky) umožňuje efektivní individualizovanou léčbu šitou na míru každé jednotlivé pacientce.

AGEL Diagnostické centrum poskytuje specializovanou diagnostickou péči na třech pracovištích, a to v Novém Jičíně, Vsetíně a Frenštátě pod Radhoštěm. Mamocentrum v Novém Jičíně a jeho detašované pracoviště ve Vsetíně, jako hlavní součást AGEL Diagnostického centra, je akreditováno k provádění preventivního mammárního screeningu zahrnující vyšetření na speciálních mamografických přístrojích poskytujících mimo jiné i 3D zobrazení označované jako tomosyntéza. 

„V roce 2024 jsme dosud provedli preventivní mamografické vyšetření u téměř 17 tisíc žen, u dalších více než 2 tisíc žen byla pak mamografie provedena v rámci diagnostiky, zde šlo o ženy, které již primárně přišly s hmatným nádorem. Celkově u nás bylo dosud diagnostikována rakovina prsu u téměř tří stovek žen,“ uvádí vedoucí lékař AGEL Diagnostického centra MUDr. Borek Frydrych.

V mamocentru, které je součástí AGEL Diagnostického centra, se ročně v rámci mammární prevence vyšetří pravidelně více než 20 tisíc žen, což pracoviště řadí mezi prvních 3 až 5 největších akreditovaných mamocenter v celé České republice (celkový počet těchto center je aktuálně 73). 

Zdroj: TZ Agel a.s.

RELATED ARTICLES