Středa, 30 října, 2024

Venee: originální svítidla dělají radost v domácnostech, restauracích nebo třeba masérnách

Hana Zmitková opustila svět obchodu a IT, aby si splnila sen. Od dětství totiž toužila navrhovat interiéry. Jako interiérová designérka na volné noze ale po nějaké době zjistila, že jí chybí kvalitní, osobitá svítidla z přírodních materiálů, která by mohla do svých návrhů zařazovat. A tak je začala vyrábět a prodávat sama. Pod značkou Venee dnes v dílně v Metylovicích vznikají originální lampy, lustry či zrcadla z dřevěné dýhy. 

Hanko, rozhovor vedeme ve tvé dílně v Metylovicích. Ty ale původně z Metylovic nejsi. Jak ses sem dostala? A souvisí to s tvými lampami?

Jsem z Ostravy. V Metylovicích žiju deset let a stěhování s lampami nemělo nic společného. Beskydy mě ale ovlivnily svou přírodou a přírodní materiály při navrhování interiéru často používám, protože jsou prostě stálice, neokoukají se. A ve své práci se snažím o udržitelnost. Ať už se jedná o návrh interiéru nebo výrobu světel.

Jak přišly do tvého života lampy?

Jsem stavební inženýrka. Nicméně jsem toužila po tom navrhovat interiéry profesionálně, a tak jsem si dodělala školu bytového designu a začala jsem. Při studiu jsem pořád pracovala jako obchodní zástupce v IT firmě, což mě bavilo, ale nenaplňovalo, a proto jsem se rozhodla jít na volnou nohu. Navrhovala jsem interiéry a přemýšlela, jak je ještě osvěžit. Chtěla jsem něco vyrobit svýma rukama a doplnit tak tvorbu interiérů o něco konkrétního a praktického. No a v těch lampách je stránka praktičnosti a krásna propojená do jednoho. Je to praktická věc, která je zároveň krásná a ozdobí prostor.

Co znamená název tvé firmy?

Venee jsem si vybrala, protože anglicky je dřevěná dýha veneer a Venee je zkratka tohoto anglického slovíčka.

Tvoje svítidla jsou nejvíc efektní, když se rozsvítí a je na nich vidět kresba dřeva. Je to i díky použitému materiálu, kterým jsou již zmiňované dýhy. Můžeš nám je trochu blíže představit?

Ten materiál je zajímavý tím, že dýha vzniká krájením přímo z kmene stromu, který se nařeže na tenké pláty. Záleží, jaký strom je použitý. Podle toho je pak široký i ten svazek a podle toho já mohu dýhu vytvářet, ohýbat, tvarovat. Zkoušela jsem různé dýhy, protože každé dřevo má jinou vlastnost. Jednak při práci – je jinak elastické, jinak se chová, když ho ohýbám – a taky tvoří jiné kresby při prosvícení. 

Nabízíš tedy designy různého dřeva, představíš nám je?

Ano. Každý jsme jiný, každý chce od svého prostoru něco jiného, někdo má rád výraznější materiály a tvary, někdo konzervativnější. A tak jsem vybrala tři druhy, se kterými se dobře pracuje a skvěle vypadají. První je tropická dřevina redgum, ta vypadá nejluxusněji. Já ji ještě natírám, aby kresba opravdu vynikla. Po nátěru dýha ztmavne a krásně vystoupí barva dřeva a to prosvícení je opravdu velmi efektní. Potom jsem vybrala jasan, to je taková zlatá střední cesta, kde se střídají světlé a tmavší části, a také to vypadá velmi zajímavě při prosvícení. A poslední dřevinou, kterou na výrobu světel používám je javor. Ten je velmi oblíbený, protože je neutrální. Má neznatelnou kresbu, je to taková minimalistická dřevina, která se hodí úplně všude.

Zákazníci si tvé lampy můžou objednat na e-shopu. Mohou je vidět i někde naživo?

Ano, naživo si je mohou prohlédnout v mé dílně v Metylovicích. Také mám v plánu tato svítidla umístit do vzorkoven a na další místa.

Jednou jsi světla přinesla i do Dobrého rána.

Ano, byla jsem i v Dobrém ránu a určitě to byla velmi zajímavá zkušenost.

Vyskytuješ se na nějakých akcích nebo veletrzích?

V této chvíli bohužel ne. Moji první výstavu překazilo její opakované rušení kvůli Covidu. Teď bych ale ráda dostala světla více do povědomí, takže do budoucna uvidíme, nabízí se plno možností. 

Napadá mě, jak světla při objednávce přes e-shop posíláš. Je to vůbec realizovatelné?

Je to reálné, ale je to poměrně náročné, protože ty věci jsou křehké, takže třeba jenom zabalení větší lampy trvá skoro hodinu.

Ještě se zeptám na bezpečnost. Protože mně se ta svítidla vizuálně moc líbí, ale trochu mám obavy, co se týče spojení dřeva a světla… 

Lampy jsou naprosto bezpečné. Stejně jako jakákoliv jiná stínidla, co se vyrábějí z materiálů  jako různé přírodní provázky, látky a podobně. Navíc dnešní žárovky už ani nehřejí. Když si sáhneš na žárovku, tak na ní udržíš ruku. Ale i kdyby hřály, tak je dřevo v absolutně bezpečné vzdálenosti od toho eventuelně se zahřívajícího bodu.

Kromě toho, že zákazníkům prodáváš lampy, tak navrhuješ i interiéry. Co lidé chtějí nejčastěji?

Nejčastěji kuchyň s obývacím pokojem. Ale teď jsem měla více případů, kdy jsem navrhovala celý dům pro soukromé majitele. Případně mě oslovují podnikatelé z okolí, takže jsem například navrhovala interiér a lampy do místní restaurace v Metylovicích, masérny, kosmetického salonu nebo jógového studia, kam se světla hodí a kam nabízím i zrcadla a další doplňky. Jinak samozřejmě jsem zákazníkům k dispozici s radou. Lidé mi posílají fotografie, já jim můžu poradit a potom je opravdu skvělé, když mi pošlou fotku interiéru, kde už je to světlo zařazené, vypadá to krásně a všichni jsme spokojení.

Ty jsi docela renesanční žena. Kromě navrhování interiérů a výroby svítidel máš i další aktivity.

Ano, zároveň ještě učím jógu, protože miluju i tuhle část a strašně ráda vedu lidi. Hrozně mi to dělá dobře, protože ti lidé se se mnou dokážou uklidnit a vytvořit příjemnou atmosféru.

A co na tvé podnikání říká rodina?

Když jsem Venee vymýšlela, tak mi můj muž pomáhal a dodnes pomáhá po technické stránce s uchycením světel, syn mi dělal e-shop, takže jsme taková rodinná firmička, kde si pěkně vzájemně pomáháme. Proto bych ráda navázala spolupráci s jinými podnikateli. To je hodně důležité, protože bez spolupráce se těžko člověku jako jednotlivci na trhu prosazuje.

Děkuji za rozhovor.

Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představuje 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz. Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Do aktivit akademie se mohou zapojit nejen podnikatelé, ale i zájemci o daná témata. Mediální partner Diáře: Positiv.cz

Zdroj: progresko.cz

RELATED ARTICLES