Na základě svých šetření v uplynulých týdnech insolvenční správce zadlužené společnosti Liberty Ostrava upozornil na zásadní problémy v řízení finančních toků (cash-flow). V dnes zveřejněné zprávě o stavu řízení uvedl, že představitelé společnosti dosud nebyli schopni vysvětlit, jak hodlají hradit vznikající náklady, včetně mezd zaměstnanců, a řídit finance v příštích měsících. Ani aktuálně uzavřené tollingové financování části výroby nezajistí, aby dluhy nenarůstaly. Tým insolvenčního správce proto připravuje další kroky.
Insolvenční správce ihned po svém ustanovení do funkce (21. 6.) vyzval představenstvo a vedení společnosti k součinnosti, zahájil zjišťování majetkové podstaty a také dohled nad činností společnosti Liberty Ostrava. Proběhla celá řada jednání s věřiteli, obchodními partnery, s insolvenčním správcem společnosti TAMEH a Liberty Częstochowa i zástupci vlády a zástupci odborů a několik zasedání prozatímního věřitelského výboru. Tým insolvenčního správce průběžně přezkoumává přihlášené pohledávky a prověřuje a analyzuje dodané podklady o majetku i činnosti podniku. Vyžádal si rovněž plán cash-flow, výroby a obchodu, neboť prioritou je udržení podniku v chodu a zachování udržitelné části pracovních míst.
„Musím konstatovat, že dlužník dosud nebyl schopen předložit reálný cash-flow plán své další činnosti, přestože jsme o to opakovaně žádali. Způsob řízení cash-flow společnosti se jeví být založený na improvizaci bez jakékoli koncepce a byť jen krátkodobého racionálního plánu,“ uvedl insolvenční správce Šimon Peták, ohlášený společník TP Insolvence.
První dvě předložené varianty cash-flow plánu nelze podle insolvenčního správce pokládat za reálně podložené. Ukazují spíše na „pasivní vyčkávání za současného projídání majetkové podstaty, aniž by dlužník předkládal jakoukoli racionální variantu dalšího postupu“, uvádí se ve Zprávě insolvenčního správce o stavu řízení. Třetí varianta předložená správci až 24. 7. je založena na předpokladu tollingu prostřednictvím společnosti, která by pomohla financovat výrobu rourovny a válcovny. Insolvenční správce byl informován, že dlužník podepsal dvě smlouvy s polskou společností DONQUIXOTE. Ovšem i tato poslední varianta znamená negativní cash-flow. Koncem roku by firmě chybělo cca 280 milionů korun při počtu zaměstnanců nižším než 2 tisíce. Pokud bude jejich počet vyšší, schodek by byl ještě větší. Zástupci společnosti Liberty Ostrava ani nevysvětlili, z jakých zdrojů má být tento schodek financován.
Insolvenční správce se pozastavil nad tím, jak firma v uplynulých měsících prezentovala, že řeší způsoby financování provozu. Současný stav tomu neodpovídá a není ani jasné, proč společnost po delším jednání nakonec nevyužila připravenou nabídku na tollingové financování od společnosti VÍTKOVICE MACHINERY TRADE. Výhled navíc komplikuje prohlášení představitelů firmy, že významnější podporu od skupiny a majitele nelze očekávat. Přitom právě neuhrazené pohledávky v rámci skupiny jsou jednou z hlavních příčin úpadku ostravského podniku. Jak vyplývá ze seznamu pohledávek předloženého správci při zahájení insolvenčního řízení firma evidovala pohledávky vůči společnostem ze své skupiny ve výši přesahující 11,7 miliard korun.
Dále insolvenční správce ve své zprávě potvrdil, že je informován o probíhající komunikaci s dalším zájemcem – společností MORAVIA STEEL, která může vyústit v nabídku možné jiné spolupráce, avšak taková nabídka zatím insolvenčnímu správci předložena nebyla. O provozování primární výroby neprojevil zájem nikdo. Podle oznámení vedení podniku tedy bude ukončen i provoz koksovny.
V závěru dokumentu insolvenční správce uvedl, že považuje dlužníkovu aktivitu v oblasti zajištění financování provozu a zakázkové náplně za nedostatečnou, když hospodářská situace firmy včetně toho, kam spěje, musela být představenstvu zjevná řadu měsíců, a přesto nenásledovala odpovídající opatření. Insolvenční správce proto připravuje další postup v koordinaci s prozatímním věřitelským výborem. O dalších krocích bude průběžně informovat.
O způsobu řešení úpadku společnosti Liberty Ostrava zatím nebylo rozhodnuto, dlužník ani žádný z věřitelů dosud nepodal návrh na povolení reorganizace. Věřitelé mohou přihlašovat své pohledávky až do 21. 8. Přezkumné jednání soud nařídil na 28. 11. a první schůze věřitelů proběhne 29. 11.
Zdroj: TZ Insolvenčního správce společnosti Liberty Ostrava
Foto: archiv redakce