Po získání doktorského titulu v oboru ekonomie byla kariéra Philippa Guexe v podstatě evropská, neboť působil v Londýně, Paříži, Lucemburku, Bruselu, Bělehradě a nyní v Praze. Za posledních 30 let nasbíral rozsáhlé zkušenosti v oblasti bilaterálních vztahů Švýcarska s Evropskou unií a jejími členskými státy. Od září 2020 je velvyslancem Švýcarska v České republice.
Podělíte se s námi o hlavní priority, kterým se hodláte jako velvyslanec Švýcarska v tomto roce věnovat?
Mé priority jsou tři. První souvisí s naší evropskou politikou. Stejně jako v jiných členských státech Evropské Unie je klíčové, aby česká vláda dobře pochopila švýcarskou evropskou politiku. Za druhé, Švýcarsko bude v příštích letech financovat řadu kohezních programů ve prospěch členských států Evropské Unie, které do ní vstoupily na přelomu tisíciletí. V případě České republiky bude na projekty v oblasti životního prostředí, inovací a zdraví vyčleněno více než 1,5 miliardy korun. Za třetí, Česká republika je oblíbenou destinací švýcarských firem. Švýcarsko je zde šestým největším zahraničním investorem. Spolu s Česko-švýcarskou obchodní komorou přispívá velvyslanectví k podpoře obchodu a investic mezi našimi zeměmi.
Vidíte v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi nějaký nevyužitý potenciál?
Švýcarský trh může být pro české firmy zajímavý v několika klíčových odvětvích. Je to například automobilový průmysl. Po švýcarských silnicích jezdí více než 6 milionů motorových vozidel. Dalším odvětvím je švýcarské zemědělství. Kromě dodávek zemědělských strojů se českým exportérům nabízí také prostor pro tradiční a kvalitní zemědělské komodity, jako je například chmel.
A pak přicházejí na řadu nové technologie…
Celý rozhovor si můžete přečíst v magazínu POSITIV Business & Style 1/2022.