Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Rekonstrukce klíčového pavilonu E2 městské nemocnice Ostrava skončí příští rok na jaře

Městská nemocnice Ostrava pokračuje v rekonstrukci klíčového pavilonu E2, ve druhé etapě modernizace mají stavbaři už hotové hrubé práce a rozvody. Rekonstrukce má být dokončena příští rok v dubnu a přijde bez DPH zhruba na 150 milionů korun. Rekonstruují se tady prostory pro chirurgickou JIP, lůžkové oddělení interny a chirurgie a také menší kapacita pro kardiologii.

„Díky rekonstrukci se významně zvýší komfort pro pacienty. Pokoje byly i třílůžkové, na patře byla pouze dvě sociální zařízení. Nyní jdeme do prostoru, kde každý pokoj má vlastní sociální zařízení. Došlo k celkové dispoziční změně pokojů. Jsou vyměněna okna, budova bude zateplená,“ uvedl radní pro zdravotnictví Michal Mariánek.

Před rekonstrukcí byl klíčový pavilon nemocnice notně zastaralý. Rozvody vody, kanalizace i elektřiny byly v havarijním stavu, provoz budovy byl energeticky náročný. Pavilon je starý téměř 100 let a žádné větší úpravy se tam dřív nedělaly, část budovy vznikla dokonce už na konci 19. století. Rekonstrukci musela nemocnice rozdělit na etapy, protože nemá tolik náhradních prostor, aby mohla najednou vystěhovat všechna oddělení. První část rekonstrukce čtyřpatrové budovy skončila loni v listopadu, v nových prostorech už je ARO a část chirurgie.

„Celkové náklady na první i druhou etapu jsou zhruba 300 milionů korun. Je to kryté z fondu, který je zřízen pro modernizaci  městské nemocnice, finanční prostředky nemusíme složitě hledat a můžeme stavět,“ dodal radní Mariánek. Stavba je logisticky náročná. „Dík patří nejenom stavebníkům, ale i personálu nemocnice, protože všechno probíhá za plného provozu. Čili je to náročné pro personál a samozřejmě i pacienty. Všichni museli napříč nemocnicí spolupracovat, aby se našly kapacity pro pacienty, třeba i pro intenzivní lůžka,“ řekl Mariánek.

Rekonstrukci má na starosti společnost PKS stavby. Její projektový manažer Alan Řeháček řekl, že jednotlivá patra jsou v různých fázích rozpracovanosti. Stavbaři postupují od čtvrtého patra až do přízemí. „V současné době máme ukončené hrubé práce. Máme hotové omítky, nebo se dokončují, už máme hotové hrubé rozvody elektriky, vody, medicinálních plynů, vzduchotechniky. Děláme v současné době hrubé podlahy a připravujeme práce takzvané dokončovací, to znamená budeme dělat štuky, podhledy, sádrokartonové nebo kazetové, finální podlahy, obklady a dlažby v koupelnách a potom se budou jednotlivé prostory zavírat dveřmi a připravovat pro finální předání a zkušební provoz,“ popsal práce Řeháček. Na stavbě pracuje denně 50 až 70 lidí. „Složitost této rekonstrukce spočívá v tom, že probíhá na místech, kde dochází k dennímu styku se zdravotníky. Takže se musíme vždycky domluvit, abychom prací v prostorách, kde dochází k průniku, neomezili provoz a péči o pacienty,“ řekl Řeháček.

Zdroj: mnof.cz

RELATED ARTICLES