Do mezinárodního soutěžního dialogu se přihlásilo 40 ateliérů z České republiky a Evropy. Odborná mezinárodní porota do druhé fáze soutěžního dialogu vyzvala 5 sdružených týmů a dnes na svém jednání vybrala vítěze, kterým se stal tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Spolka. Druhé místo patří brněnsko-bruselské trojici Peer Collective + Traumnovelle + Kateřina Šedá a třetí pozici zaujala slovenská dvojice Sadovsky & Architects + GUTGUT. Dalšími účastníky soutěžního dialogu jsou PLURAL + Peter Szalay + Branislav Čavoj z Bratislavy a David Kohn Architects z Londýna s lokálním partnerem z Brna, studiem KOGAA.
Jednání poroty proběhlo dnes v knihovně Petra Bezruče za účasti všech členů komise, kde své projekty představila pětice vybraných týmů. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžního dialogu proběhlo pod kopulí Bredy v 18:00 a zúčastnili se ho všichni porotci, finalisté soutěžního dialogu a více než 300 zvědavých Opavanů. V Bredě je tento víkend každý den od 10:00 do 18:00 k vidění výstava všech soutěžních návrhů.
První místo hodnotí svými slovy primátor města Tomáš Navrátil: „Všechny prezentované nápady byly skvělé a každý v něčem specifickém vynikal. Nakonec jsme vybrali návrh, na kterém se jednoznačně shodli skoro všichni členové poroty. Na jednu stranu byl radikální, na druhou pak citlivým řešením ponechal ducha architekta Bauera. Je urbanisticky velmi dobře řešený, je zde velká participace s veřejností a zohledňuje všechny hodnoty, jako je udržitelnost, ekologie, rozumná ekonomika a architektura s moderními prvky. Velmi mě zaujalo otevřené řešení přízemního patra.“
Předsedkyně poroty Gabu Heindl k soutěži uvádí: „Chtěla bych pogratulovat městu Opavě. Jeho vedení se nebojí zodpovědnosti, kterou s sebou nese převzetí iniciativy za rekonstrukci památkově hodnotné budovy ve veřejném zájmu a nenechává tento úkol na soukromých investorech. V této soutěži jsme vybrali v celodenní diskuzi maximálně kvalitní projekt respektující historické hodnoty a přinášející nový pohled na architekturu prospěšnou pro město, který jeho autoři ve spolupráci s městem a občany mohou dovést do kýženého cíle – významného přínosu a pozitivní změny pro město Opava a jeho obyvatele.“
Kromě Gabu Heindl byli dalšími nezávislými porotci vlámský architekt Jan de Vylder, Jindřich Vybíral, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, z ČVUT Fakulty architektury Jana Zdráhalová a Boris Redčenkov, a také architekt a propagátor architektury Adam Gebrian, který k prvnímu místu uvádí: „Porotu oslovilo, že vítězný návrh je razantní a radikální, ale zároveň citlivý a svým způsobem minimální. Autoři se dobře seznámili s budovou, její historií i konstrukční a materiálovou podstatou, bylo poznat, že Bauerovu Bredu oceňují a pokusili se z ní zachovat maximum možného. Zároveň provedli zásah, který každého návštěvníka plynule provede atraktivním prostorem od přízemí až po střechu.“
Památkovou péči zastupoval v porotě Martin Strakoš z NPÚ Ostrava, který k potenciálu Bredy a pozici památkové péče uvádí: „Pro památkovou péči a město Opavu je to jedinečná příležitost, jak rehabilitovat význačnou památku moderní architektury. Zároveň to je příležitost k dialogu mezi architekty a památkáři. Je třeba říct, že město si vybralo tým, s nímž bude v následujících měsících a letech pracovat na podobě definitivního projektu a že tento tým bude muset brát v potaz památkovou podstatu OD Breda & Weinstein.“
Na vyjádření památkové péče navazuje ve podobném duchu i spoluzakladatel studia OFFICE David Van Severen, slovy: „Mám velkou radost, že můžeme být součástí projektu Breda v Opavě a spolupracovat s místními a vedením města na vytvoření veřejného prostoru v jeho centru i na interiéru samotné Bredy. Je to úžasná budova plná překvapení. Pro belgickou část našeho týmu je to první projekt v České republice. Moc se těšíme, je to velká příležitost pro všechny!“
Město Opavu kromě primátora Tomáše Navrátila zastupovali náměstek primátora Vladimír Schreier, radní Michal Štěpánek, Jana Foltysová, Petr Stanjura a zástupce Spolku na záchranu obchodního domu Breda, přední český sochař a opavský rodák Kurt Gebauer.
Pokud se nestihnete na návrhy podívat tento víkend, je možné je shlédnout na výstavě, kterou pro Bredu navrhla Linda Dostálková. Přes QR kódy je možné se dostat ke všem 5 návrhům. Součástí výstavy je i dočasný provoz kavárny, kde jsou taktéž k vidění všechny návrhy. Kavárna a výstava jsou po výměně oken prvním dlouhodobějším pootevřením Bredy veřejnosti. Další dva roky budou probíhat projekční práce na finální rekonstrukci, kterou město plánuje zahájit co nejdříve, předpokladem je rok 2026.
Všechny návrhy a výsledky soutěže můžete vidět i na webových stránkách soutěže: Opava: Obchodní dům Breda
Zdroj: TZ Opava