Za běžných okolností by měli Bohumíňáci radost a byli na své město pyšní. Už potřetí v řadě se mu podařilo uspět v celostátní soutěži Komunální projekt roku. Letos navíc v jubilejním 10. ročníku. Po nedávných povodních však ocenění může působit dojmem, že jej provází smůla. Všechny tři úspěšné projekty citelně zasáhla velká voda.
Hodnotitelská komise, která posuzovala 99 projektů napříč republikou, navrhla bohumínský Ottův park na vítězství v kategorii »veřejná zeleň« ještě před ničivými záplavami. Zaujal ji promyšleným konceptem přerodu nevyužitého brownfieldu na klidovou zónu se stromy, hřišti, stezkami a vodním prvkem. Park pro všechny generace se stal srdcem nové rodinné čtvrti v lokalitě Petra Cingra. Investice přišla na téměř 9 milionů korun, zhruba polovinu částky město získalo jako dotaci Ministerstva životního prostředí v rámci podpory výměny starých kotlů za nové.
Po ocenění lesoparku Na Panském v roce 2022 a Červené kolonie v roce 2023 tak Bohumín drží šňůru vítězství, kterou se nemůže chlubit žádné jiné město. V minulosti navíc uspěl ještě v roce 2015 s projektem Baby taxi, ocenění získal i v roce 2018 díky naučné stezce po stavbách z červených cihel, celkem se tak může chlubit už pěti úspěchy.
Až posud to zní jako příběh, který by se mohl do kroniky města zapsat zlatým písmem. Nebýt pověstného »ale«. „Tři naše oceněné projekty zasáhly povodně. V lesoparku, z něhož se stala obří laguna, vyvrátila voda zdravé a perspektivní stromy. Obnova Červené kolonie, kde povodeň zdevastovala šestnáct nových bytů a připravila jejich nájemníky o střechu nad hlavou, bude trvat řadu měsíců. Ottův park nakonec vyšel z povodní nejlépe, po opadnutí vody v něm naštěstí nejsou zásadní škody,“ vypočetl starosta Bohumína Petr Vícha, který 8. 10. 2024 cenu na slavnostním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci v Praze převzal.
Desátý ročník Komunálního projektu roku opět pořádalo vydavatelství Profi Press a časopis Moderní obec. Absolutním vítězem se stalo Brno s projektem Dům pro Julii, prvním dětským lůžkovým hospicem v Česku. Další ceny a uznání kromě Bohumína zamířily ještě do dalších devíti měst a obcí. „Všechny projekty byly velmi inspirativní a mohou sloužit jako příklad pro rozvoj a inovaci,“ dodal starosta. Ten kromě umělecky ztvárněného „dobrého“ srdce v podobě skleněné sošky převzal za úspěch v soutěži i šek na dvacet tisíc korun.
Zdroj: TZ Bohumín
Foto: Vladimír Laněk, Jana Končítková a Moderní obec