Umělá inteligence je asistent, který urychluje, zpřesňuje a zefektivňuje práci lékaře, ale konečné rozhodnutí o diagnóze je na lidech, řekl Jan Kelča, technický ředitel české společnosti OR-CZ na konferenci AI v radiologii ITAPA Health&Care.
„Je třeba se zabývat právní podporou a etickými otázkami používání AI. Úhrady od pojišťoven umožní využití AI v každodenním provozu. Výzvou pro současné vlády je zajištění mechanismů úhrad, které zajistí, že lékařská péče s využitím AI bude hrazena,“ uvedl Kelča.
Je podle něj důležité, aby AI neobtěžovala lékaře a aby její používání bylo jednoduché. Řešením může být její integrace do stávajících systémů, které jsou lékaři zvyklí používat, jako je například MARIE PACS, systém pro práci se zdravotnickou obrazovou dokumentací. Dokáže ve spojení s AI automaticky vyhodnotit vyšetření a sdílet data s ostatními zdravotnickými pracovišti.
AI jde teď mílovými kroky
Umělá inteligence ve zdravotnictví jde podle Kelči v posledním roce mílovými kroky dopředu, pokrok je teď velký a oproti minulým letům se násobně zrychluje.
„AI jde využít i ve zpracování velkých objemů nestrukturované textové dokumentace, a dokonce lékařům pomoci v rozhodovacím procesu. Systém by provedl základní selekci a lékař poté následnou diagnostiku,“ řekl Kelča.
Stejně tak i na urgentním příjmu, kdy by AI prioritizovala pacienty dle naléhavosti. Pomoci tak může i při přípravě a plánování výkonů. Například při karcinomu prsu dokáže zobrazovací systém s umělou inteligencí chirurga navigovat tak, aby přesně odstranil celý nádor. Při využití umělé inteligence je výsledek podstatně lepší a pacientky do nemocnice nevrací.
Zdroj: TZ