V sobotu 5. října se v Národním divadle v Praze uskutečnilo předávání prestižních divadelních ocenění za uplynulou sezónu a mezi laureáty se zařadilo i pět ostravských umělkyň a umělců. Ceny Thálie, které vyhlašuje Herecká asociace, byly letos uděleny již po jedenatřicáté.
Dvě ocenění byla ohlášena již na tiskové konferenci před samotným slavnostním večerem, protože se jedná o Ceny za celoživotní mistrovství. Za činoherní obor byla oceněna Štěpánka Ranošová, dlouholetá herečka Divadla Petra Bezruče, která se řadila k jeho předním hereckým osobnostem již od založení divadla. Za svůj dlouholetý přínos v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města letos na jaře obdržela také Cenu města Ostravy. Cena Thálie za Celoživotní mistrovství v oblasti alternativního divadla byla udělena bohužel již in memoriam. Jejím laureátem se stal Jan Číhal, spoluzakladatel a umělecký vedoucí legendárního Bílého divadla, které v Ostravě působilo od roku 1982. V loňském roce získal poctu festivalu …příští vlna/next wave… nazvanou „Živoucí poklad“, jež je každoročně udělována významným osobnostem české alternativní a nezávislé divadelní scény. Zemřel 22. srpna 2024.
Jedním z překvapení večera se stala talentovaná herečka činohry Národního divadla moravskoslezského Kamila Janovičová, která se stala laureátkou Ceny pro činoherce do 33 let. U této ceny totiž Herecká asociace nominované nezveřejňuje dopředu. Pro toho, kdo měl Kamilu Janovičovou možnost vidět např. v Noře, Pravdě, Ztracených v Yonkers nebo hostovat v Yermě Komorní scény Aréna, to překvapením být ani nemůže.
„Toho, že máme v Ostravě kvalitní divadla a prvotřídní umělce a umělkyně, jsme si velmi dobře vědomí, ale samozřejmě máme velkou radost, že se prokazuje, jak dobře si vedeme v celostátním měřítku. Letošní rok je navíc potvrzením, že se u nás snažíme podporovat jak rozvoj mladých talentů, tak že se Ostrava pro mnohé z nich stane srdcovou záležitostí na celý život,“ komentuje úspěch náměstkyně pro oblast kultury Lucie Baránková Vilamová.
Národní divadlo moravskoslezské prokázalo, že v oblasti hudebního divadla dosahuje špičkové úrovně, která mu vynesla tři nominace v oboru muzikálu a jednu v opeře, z nichž dvě úspěšně proměnilo. Markéta Schimmerová Procházková uchvátila odbornou porotu ve svém strhujícím podání cynické vražedkyně Velmy Kelly v muzikálu Chicago, který se stal i v Ostravě okamžitým hitem. Ve stejné inscenaci účinkuje také Lukáš Vlček coby charismatický manipulátor Billy Flynn. V přesvědčivém ztvárnění sebestředného právníka má jeho představitel charismatu na rozdávání, a proto není divu, že jeho šarmu podlehli také porotci. Mezi nominované na Cenu Thálie se pak probojovali také Marek Holý za roli velitele dětské bandy zlodějíčků Fagina v muzikálu Oliver! a operní pěvec Jiří Brückler v roli Voka Vítkovice z Čertovy stěny, jejíž premiéra byla součástí Smetanovského operního cyklu.
„Národní divadlo moravskoslezské v letošním ročníku Thálií už poněkolikáté za sebou prokázalo, že svým umělcům a umělkyním poskytuje nadstandardní prostor k tvůrčímu rozvoji a tím pádem i mimořádným výkonům. Obzvlášť na poli hudebního divadla jeho hvězda stoupá do nebývalých výšin,“ raduje se z letošních výsledků náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.
Krom užších nominací, jejichž nositelé mohli soutěžit o samotnou Cenu Thálie, odborné poroty udělují také širší nominace, které svědčí o mimořádných hereckých výkonech, a těch letos putovalo do Ostravy rekordních 11. Činoherní porota vyzdvihla výkony Magdalény Holcové, Kateřiny Krejčí a Alexandry Palatínusové z Divadla Petra Bezruče a Petry Kocmanové a Petra Panzenbergera z Národního divadla moravskoslezského. Největší ostravské divadlo výrazně zaujalo muzikálovou porotu, která ke třem úzkým nominacím přidala i čtyři širší pro Andreu Gabrišovou, Michaelu Horkou, Kristýnu Štarhovou a Juraje Čiernika. V operním žánru zaujala sopranistka Lada Bočková a poprvé se letos do širších nominací v oboru loutkového divadla probojovalo Divadlo loutek Ostrava díky výkonu Lucie Kraftové.
Zdroj: TZ Statutární město Ostrava, Sylvie Vůjtková, OKŠ MMO