Pátek, 18 října, 2024

Program Global Experts přivádí do Ostravy špičkové vědce

Také v letošním roce pokračuje program Global Experts, vzešlý ze společného přispění statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Cílem programu je přilákat na zdejší univerzity excelentní vědecké pracovníky, dlouhodobě působící mimo Českou republiku. Jeho prostřednictvím jsou těmto vědcům zajištěny atraktivní podmínky pro jejich výzkumnou činnost. To se následně projevuje dlouhodobým růstem kvality a relevance výzkumu místních univerzit a vznikem nových výzkumných týmů, tedy příležitost pro mladé vědce profesně růst.

V akademickém roce 2024/2025 začnou na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity působit dva vysoce renomovaní vědečtí pracovníci. Prvním z nich je Dr. Marcin Spyra, který se specializuje na management a plánování udržitelného rozvoje městských a příměstských oblastí. Jinými slovy se zabývá tím, jak rozvíjet města a jejich okolí tak, aby se nejen zlepšila kvalita života obyvatel, ale aby zároveň bylo zachováno životní prostředí a zdroje pro budoucí generace. Jeho práce se dotýká témat, jako je efektivní využívání půdy, ochrana přírody v městských oblastech, rozvoj veřejné infrastruktury a tvorba zelených ploch, které přispívají k lepšímu životnímu prostředí. 

Druhým významným vědcem, který na fakultu přichází, je Dr. Salman Qureshi, který se zabývá otázkami, jak mohou města fungovat v dlouhodobém měřítku udržitelně. Tedy jaké ekologické služby městské ekosystémy poskytují a jak lze tyto služby lépe ocenit a chránit. Kromě toho se věnuje modelování dopadů klimatických změn na městské oblasti a analyzuje politické a sociální souvislosti environmentálních problémů. To pomáhá v kontextu globálních výzev lépe porozumět složitému vztahu mezi lidmi a životním prostředím. Z těchto výzkumů tak může čerpat samotná Ostrava, pro kterou jsou výše zmíněné poznatky zásadní.

Jedná se o špičkové vědce, kteří se zapojí do spolupráce s našimi výzkumnými týmy. Přestože oba budou působit na mé domovské Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje, zaměřují se na trochu odlišná témata udržitelného rozvoje měst. Myslím, že v této oblasti nás mohou obohatit jak z hlediska nejnovějších trendů a přístupů výzkumu udržitelného rozvoje, tak především svými postřehy. I proto oceňuji, že si pro své další působení vybrali právě Ostravu a těším se na spolupráci,” uvedl prorektor Ostravské univerzity pro strategii a rozvoj Ondřej Slach.  

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová připomněla, že tato iniciativa představuje součást širší koncepce: „Program Global Experts je naplňován v souladu se Strategií vzdělávání města Ostravy 2030, tedy zásadním dokumentem, určujícím městskou politiku rozvoje školství a vzdělávání. Příchod špičkových vědců je výhodný jak pro univerzitu, tak pro mladé vědce, kteří získávají cenné mentory, posouvají se ve své kariéře a z Ostravy se jim tak otevírá celý svět. Neméně jsou pro nás důležité také poznatky, které můžeme aplikovat na udržitelný rozvoj města v budoucnu.“ 

Skrze angažmá mezinárodně úspěšných výzkumníků dojde k vytvoření předpokladů pro vznik špičkových vědeckých týmů, jakož i posílení výzkumu na nových globálně sledovaných tématech. To se logicky projeví ve zvýšení úspěšnosti v evropských grantových schématech. Konečným důsledkem uvedených změn bude růst atraktivity univerzitního studia v moravskoslezské metropoli se všemi souvisejícími pozitivními důsledky. 

Celkové náklady na realizaci výzkumu jednoho vědce činí 10 milionů korun. Dotace z rozpočtu města Ostravy pokryje 6 milionů korun, další 4 miliony korun zajistí Ostravská univerzita, a to prostřednictvím jiných zdrojů coby podíl na spolufinancování. 

Zdroj: Magistrát města Ostravy

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES