Čtvrtek, 19 září, 2024

VŠB-TUO má připraveny projekty na výzkum vesmíru

Projekt Česká cesta do vesmíru představil svoje další aktivity. Zapojí se do nich také vědci z VŠB-TUO.

Vládní vize a aktivity projektu na podporu vzdělávání a mladých vědců představili 2. září v prostorách Hvězdárny a planetária Brno kromě premiéra Petra Fialy, ministra dopravy Martina Kupky, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka a ministra pro vědu, výzkum a inovace Martina Ženíška, astronaut Aleš Svoboda a další hosté.

Dlouhodobý projekt Česká cesta do vesmíru má vedle ekonomických přínosů podpory české vědy a průmyslu vyzdvihnout potřebnost technických a přírodovědných oborů, a tím inspirovat nejmladší generaci k jejich studiu. „Naše věda i průmysl už teď pociťují nedostatek vzdělaných odborníků, kteří jsou zcela zásadní pro rozvoj hospodářství a restart Česka. Proto je třeba vést mladé lidi k zájmu o technické obory. Podobně jako v minulosti lety do vesmíru inspirovaly technologické lídry posledních desetiletí, může český vesmírný projekt podnítit zájem o vědu a moderní technologie v nejmladší české generaci. Velkou inspirací a pozitivním vzorem pak může být i náš astronaut Aleš Svoboda,“ řekl premiér Petr Fiala.

České vědě a hospodářství projekt Česká cesta do vesmíru přinese možnost provést řadu experimentů a pozorování z oblasti medicíny, technologií a nových materiálů, které nelze realizovat na Zemi. Podílet se na tom chtějí i vědci z VŠB-TUO. „Byla prezentována řada akcí zaměřených na vzdělávání, vědu, výzkum nebo průmysl. Pro nás byla důležitá informace o vyhlášení výzvy k podávání návrhů, ve které mohou české akademické, průmyslové a další subjekty navrhnout aktivity k realizaci na Mezinárodní kosmické stanici (ISS),“ uvedl Radek Martinek, univerzitní koordinátor pro výzkum vesmíru, proděkan pro vědu a výzkum Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO a člen konsorcia CAERPIN (Czech Aerospace Research Institute).

Výzvy k podávání projektů budou vypsány 16. září, příští týden se na Ministerstvu dopravy uskuteční Informační den, kde budou účastníci seznámeni se záměrem a obsahem výzvy. Budou mít také příležitost vše konzultovat se zaměstnanci Evropské kosmické agentury (ESA). Chybět nebudou ani zástupci VŠB-TUO se dvěma projekty na výzkum vesmíru. „Oba projekty, které by mohly být provozovány na ISS a podobných platformách, už jsou rozpracované a jsme připraveni je přihlásit. Jedná se o projekt analýzy vlastností nanorobotů v podmínkách mikrogravitace. Druhým projektem je mapování a analýza stresu astronautů prostřednictvím hlasových a senzorových dat na ISS,” přiblížil projekty Radek Martinek.

Členové konsorcia CAERPIN se také dohodli, že spojí síly a některé projekty budou podávat ve spolupráci mezi univerzitami nebo soukromými firmami. Představení projektu Česká cesta do vesmíru sloužilo i k neformálním setkáním mezi členy vlády a hosty. „Využil jsem setkání k rozhovoru s ministrem dopravy Martinem Kupkou a pozval ho na návštěvu univerzity, abychom představili naše aktivity nejen v oblasti výzkumu vesmíru, ale také Mobility Lab a další projekty. Jsem velmi rád, že nabídku přijal,“ dodal Martinek.

Zdroj: vsb.cz

RELATED ARTICLES