Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Český startup Walk on Water přišel s hasební dekou odolávající extrémním teplotám

Nová hasební deka Foga, za kterou stojí český startup Walk on Water, opět prokázala, že je schopna konkurovat hasebním schopnostem hasících přístrojů a v řadě parametrech je i překonat. Produkt, kombinující nejnovější poznatky moderních technologií, zvládl odstínit letící hořící kovy o přibližné teplotě 2 000 °C. Využití hasební deky Foga, která představuje dosud nejbezpečnější způsob amatérského hašení, se tak rázem rozšiřuje z domácností, provozů a laboratoří například i do metalurgického průmyslu. Na jejím vzniku se podíleli také vědci z Univerzity Karlovy a centra BIOCEV. 

O hořících kovech se hovoří jako o částicích, které jsou nespacifikovatelné. Nehasí se, protože to nelze, a mají tak vysokou teplotu, že to, na co dopadnou, propálí. Hasební deka Foga jim ale zvládla v certifikovaném testování odolat a zafungovala jako nepropustná bariéra pro hořící směs hořčíku a hliníku, tedy kombinaci kovů využívající se standardně k tvorbě výbušnin. Foga odolala jak samotné detonaci této směsi, tak dopadu rozžhavených kovů o přibližné teplotě 2000 °C, které ochladila, aniž by došlo k porušení struktury samotné hasební deky. „Ani po předchozím testování v laboratořích, kdy Foga prokazatelně odolávala přímému plameni o přibližné teplotě 590 °C po dobu několika minut, jsme nedoufali v to, že si poradí i s hořícími kovy. Je to pro nás obrovský úspěch a motivace do dalšího testování a vyvíjení nových produktů, které budou z technologie Foga vycházet,” říká spoluzakladatel firmy Walk on Water, Michal Jedlička. 

Foga si také poradila se zapálenou pyrotechnikou a s přehledem odstínila i hořící baterii, která se využívá například do elektrokol. „Už nyní plánujeme navazující testování na hašení elektrobaterií společně s hasiči, se kterými hledáme způsoby, jak Foga využít v jejich zásahové praxi. Zároveň chceme prozkoumat již certifikované pozitivní výsledky více do hloubky,” dodává Jedlička. 

Když inovativní technologie skutečně pomáhají

Unikátnost deky Foga spočívá v její účinné a snadné aplikaci, vysokém hasícím výkonu a tepelné ochraně před žárem. Funguje jako chladící krytí, kyslíková bariéra a tepelný štít v jednom, který zvládne odrazit a absorbovat 92 % tepelného žáru. Pokud tak oheň pod Fogou dosahuje teploty 450 °C, na jejím povrchu se bude teplota pohybovat okolo 28 °C. 

Základ Foga tvoří 100% bavlna napuštěná speciálním chladícím roztokem tvořeným vodou, smáčedlem a stabilizovanými nanočásticemi kovů. Právě díky této kombinaci se vědcům podařilo ztrojnásobit nasákavost bavlny, a dostat tak do každé deky Foga 1 litr tohoto unikátního hasiva. Kovy navíc v látce fungují jako nepropustný tepelný štít zodpovědný za velmi vysokou odrazivost tepelného žáru. Výsledkem je efekt bezpečné a tepelně nepropustné vrstvy, která odebírá ohni sílu dvěma způsoby — izoluje od kyslíku, a zároveň rozžhavený objekt ochlazuje. Navíc působí i jako mechanická bariéra, která brání odlétajícím hořícím částicím kovů v průniku a rozšíření do okolí. 

„Během zkoušky nedošlo k porušení struktury Foga ani k prohoření. Těchto vlastností lze využít především ve strojírenském průmyslu, tedy při obrábění a zpracování kovů,” uvádí Lukáš Blaha, zkušební technik a garant oboru požární ochrany Strojírenského zkušebního ústavu, s.p. v Brně. 

Foga mění způsob hašení požárů 

Foga zvládla odolávat hořícím kovům, do kterých byla navíc přidána okysličovadla, po dobu několika minut. „Předmětem testování byly také staré nitrátové filmy, u nichž je vysoké riziko samovznícení a elektrobaterie, které také mají ve své vlastní struktuře obsažený kyslík fungující jako palivo pro hoření. Takové materiály proto nejde ze své podstaty uhasit, ale pouze plameny odstínit. My jsme je schovali pod Fogu a počkali, až požár vyhasne. Na trhu neexistovala dosud žádná technologie a produkt, který by toto zvládl,” vysvětluje spoluzakladatelka firmy Walk on Water, Petra Gottwald. 

„Pro hašení lithiových baterií existují speciální hasicí přístroje. Množství lidí, kteří je budou mít doma, je určitě minimální. S hasicím přístrojem musí člověk navíc stát přímo u zdroje požáru. Naproti tomu deku Foga stačí na oheň pouze položit a odejít do bezpečné vzdálenosti. Její nespornou výhodou je tedy jednoduchost použití i pro naprostého laika bez zkušeností s hašením. V tom vidím její velkou výhodu,” dodává Blaha. 

Právě jednoduchost použití je dalším znakem, v kterém Foga vyniká. Stačí ji vytáhnout z obalu, chytit za poutka a na hořící objekt hodit. Deka oheň “obejme” a zamezí tak přísunu kyslíku. Hasebním schopnostem hasičáku zvládla Foga konkurovat již v dřívějších certifikovaných testech. Úspěšně uhasila požár kategorie 21B (pánev o průměru 94 cm s 21 litry s 2/3 hořlaviny – heptan po 1 minutě rozhoření) a 5F (5 litrů oleje s teplotou vznícení 380 °C po 2 minutách rozhoření). „Po novém testování se nám potvrdilo, jak variabilní nástroj umí Foga být. Poradí si jak se samovzníceným olejem v kuchyni při vaření, tak s případným vzplanutím elektrobaterie. Stává se z ní bodyguard pro rodinu i skvělý nástroj v provozech různého druhu. Zvládne ji navíc použít každý i bez speciálního výcviku,” zakončuje Petra Gottwald.

Zdroj: TZ Walk on Water

RELATED ARTICLES