Sobota, 14 září, 2024

Slezskoostravský hrad vystavuje repliky Českých korunovačních klenotů

Exkluzivní výstava České korunovační klenoty na dosah je v těchto dnech k vidění v prostorách Slezskoostravského hradu v Ostravě. Až do konce května si zde mohou návštěvníci prohlédnout věrohodné a do detailu propracované repliky Českých korunovačních klenotů, jejichž originály jsou považovány za pravděpodobně nejcennější a nejznámější český poklad. 

O Českých korunovačních klenotech se žáci učí ve školách v celé republice a je nepsaným pravidlem, že by je každý správný Čech měl alespoň jednou za život spatřit na vlastní oči. Originály klenotů jsou však v Praze vystavovány zhruba jednou za pět let a tento vzácný okamžik zpravidla přitáhne pozornost velkého množství návštěvníků. „Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti spatřit tyto exponáty na vlastní oči tak mohou být návštěvníci limitováni nejen termínem ojedinělosti výstavy, ale také časem, jak dlouho se pak mohou originály na místě kochat,“ vysvětluje kastelánka Slezskoostravského hradu Miriam Čechová s tím, že tato starost v rámci putovní výstavy České korunovační klenoty na dosah zcela odpadá. „Návštěvníci si navíc mohou prohlídku výstavy rezervovat na konkrétní den a čas předem on-line, čímž si zajistí místo a urychlí odbavení při vstupu do hradu,“ doplňuje Čechová. 

Jedinečná putovní výstava České korunovační klenoty na dosah návštěvníkům umožňuje prohlédnout si mistrovské repliky do úplného detailu. Autorem exponátů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků Jiří Urban, který v minulosti realizoval také například šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. Na výrobě se podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi.

Součástí výstavy jsou také Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími, a to formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. „K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie nebo příklady husitských zbraní,“ zve specialista výstav a edukace Slezskoostravského hradu Lukáš Czopik. Pro školní skupiny je možné rezervovat také prohlídku výstavy s průvodcem nebo využít předem připravený pracovní list určený pro žáky 2. stupně základních škol. 

Článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 1/2024 ZDE.

The article, including an English translation, is available in POSITIV Business & Style magazine 1/2024 HERE.

Text: Černá louka

Foto: MgA. Jan Vlček

RELATED ARTICLES