Domů Business

Jakub Unucka: „MSV elektronika je příkladem, jak by měly vypadat investice v našem kraji“

Jakub Unucka

1. náměstek hejtmana Jakub Unucka na slavnostním otevření nové haly MSV elektronika ocenil dlouholetou spolupráci a zdůraznil význam spojení výzkumu a výroby pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Jedná se o klíčové investice, které zajišťují přidanou hodnotu a inovace v regionu. V rozhovoru pro magazín POSITIV Business & Style mluvil také o rozdílech mezi projekty, jako Gigafactory a tradičními montovnami, zdůrazňující význam spolupráce s místními institucemi a trvalé vázanosti na místní pracovní sílu.

Mohl byste nám říct, jak z pozice kraje vnímáte otevření nový výrobní haly společnosti MSV elektronika?

Dnešní slavnostní otevření vidím ze dvou rovin. První je osobní, založil jsem svoji firmu v roce 2002 a první výrobky mi vyráběla právě MSV elektronika. Spolupracuji s nimi úspěšně už více než 20 let, a tohle je pro mě skvělá zpráva. Z pohledu kraje je to přesně to, co tady teď potřebujeme. Když přijde investor a jenom zde něco smontuje, není to ideální. MSV elektronika má vlastní vývoj a výrobu, takže přidaná hodnota zůstává zde. To je recept na inovace a rozvoj kraje.

Jak důležité je mít výzkum a výrobu dohromady pod jednou střechou?

Pokud nemáte výzkum, projekci a výrobu spojenou, nevydělá firma moc peněz. To je obecný problém mnoha tuzemských poboček zahraničních firem nebo subdodavatelů automatice. MSV elektronika je ukázkou toho, že to jde i u nás. A i tak malém městě, jako je Studénka.

Na IDEA fóru jsme se bavili o potřebě klíčových investic v kraji, a že jsou pro nás přínosem. Hodně se mluví o Gigafactory. Co byste k tomu mohl říct?

Gigafactory je trochu jiná příležitost. Obrovská. Nejen proinvestovanou částkou, která je opravdu obrovská, hovoří se o více než 100 miliardách korun. Ale tím, že může nakopnout aplikovaný výzkum v celém kraji. Pokud bude investor kopírovat model používaný v zahraničí, neobejde se bez velmi intenzivní spolupráce s VŠB-TUO v oblasti materiálového výzkumu a dalších oblastech. A takto vytvořený řetězec bude v budoucnu jen velmi těžké narušit. Na rozdíl od mnoha jiných výrobních závodů v našem kraji, které je možné v podstatě okamžitě a bez problémů pro majitele přestěhovat na jiné místo ve světě. Ostatně to ukazují příklady firem ONSEMI nebo VITESCO, které jste popisovali v předchozích číslech vašeho magazínu a které deklarují opravdu úzký vztah s technickou univerzitou.

Proto potřebujeme firmu jako MSV elektronika, která je naopak vázána na místní lidi, což je rozdíl mezi celým výrobním cyklem a pouhou montovnou.

Je důležité mít takové projekty v kraji?

Ano, určitě. Projekty, které zahrnují více než jen montovny, jsou pro nás klíčové. Potřebujeme firmy, které zde budou investovat do výzkumu a vývoje a přinesou přidanou hodnotu kraji.

Pane Unucko, děkujeme vám za rozhovor.

Autor: redakce magazínu POSITIV Business & Style

Foto: archiv Jakuba Unucky

Exit mobile version